Nemusíme chodit zase až tak daleko. Změna opět nastala v bankovnictví, tedy přesněji v hypotéčních úvěrech. Jedná se vlastně o úvěry, které by mohly vyřešit mnohé v oblasti s bydlením pro mladé lidi. Jenomže jak je vidět, spíš to vypadá, že za chvíli budou zase jenom pro některé žadatele. A kdo ví, co nového nám banka přichystá. Doba, kdy se dala pořídit 100% hypotéka je dnes již jako pohádka. Nízké úrokové sazby přilákaly mnoho žadatelů a také jim v podstatě vyšly vstříc. Jenomže pak postupně a záludně se začala měnit situace. Je pravdou, že za mnohé mohla i nezodpovědnost klientů, že nespláceli, tak jak bylo domluveno a mnohdy muselo dojít až k zabavení nemovitosti. Nicméně ještě nedávno se sen o vlastním bydlení v rodinném domečku nezdál tak nedosažitelný.
ČNB od října 2018 má nová pravidla
Když se rozhodlo to, že banky půjčí pouhých 80% a dalších 20% musí žadatel prokázat z vlastních zdrojů, tak mnozí měli řešení na dosah ruky. Kdo totiž měl stavební spoření, tak to hravě dofinancoval. Případně se hromadně uzavíraly smlouvy. Jednalo se o takzvaný souběh úvěrů, kde hlavní roli hrála hypotéka, a menší podíl byl dofinancován ze stavebního úvěru. Jenomže pozor. Došlo k dalšímu omezení a mnoho žadatelů ještě ani netuší, že je již v platnosti. Tento souběh se již nesmí praktikovat. Teď je jen otázka, kde vzít chybějící peníze.
Banky nahlíží do registrů
Žádat o hypoteční úvěr je vlastně běh na dlouhou trať. Nyní již víme, co všechno můžeme a nemůžeme, a přesto se ocitneme hravě v pasti, ani netušíme, jak se nám to povedlo. Musíme dokládat potvrzení o zaměstnání, příjmu, o spoření a kdo ví co ještě. Banka se podívá do registrů, a i když nejsme zapsáni v registru dlužníků, objeví se zde záznam, z jakých zdrojů jsme čerpali. Tady neprojdeme jen skrze to, že jsme si vzali úvěr ze stavebního spoření. Je to jednoduché, registr ukáže všechny naše půjčky i úvěry, a když se všechno sečte dohromady, je v podstatě jasno. Inu uvidíme, jak se bude situace vyvíjet dál.