Myslíte si, že je to nemožné? Ne, není. Díky někomu nahoře se to stát může a děje se to. Nikdo proti tomu nic neudělá, a asi ani nechce. Hlavně tedy věřitel nebo exekutor. Jak takový dluh vznikne již malému dítěti?
V nejvíce případech je to dluh za jízdu na černo. Neptejte se, jak je to možné. Já to nevím a ani nikdo jiný. Pokud dítě nemá patnáct let, měl by pokutu přece platit rodič, který je za něj odpovědný a basta. Ale nechat dluh schválně zastarat, nebo prodat, aby si někdo někde vydělal, je neuvěřitelná prasárna.
Druhý případ se stejným koncem, tedy druhý nejčastější je neplacení za svoz odpadků. To mají platit rodiče. Proč pak nejsou odpovědní oni, také nevím.
Průzkum hovoří o 3476 dětí a mladistvých, kteří jsou dluhem zatíženi. Přes dva tisíce dětí nemá ještě ani patnáct let.
No schválně, dokážete si představit exekuci třeba proti pětiletému klučíkovi?
Naštěstí se již objevují první vlaštovky, kdy by se s tímto grázlovstvím mělo skončit. Jako první ukázala krok Praha a nyní by se měl prý projednávat zákon o odpovědnosti rodičů. Poněkud pozdě, ne?
Jako třetí v pořadí jsou dluhy z poplatků telefonním společnostem. Je to třeba tak, že rodič udělá smlouvu na paušál na dítě a na ni se podepíše jen jako zákonný zástupce. Když pak neplatí, jde dluh na vrub dítěte. Operátora nic nezajímá, nehledí na datum narození, prostě pohledávku prodá, nebo zvolí exekuci. Na druhou stranu to je třeba chápat, ale proč to jde na děti? Vždy by se měl žalovat právě onen zákonný zástupce. Ve výsledku stejně pak zabaví majetek jemu, protože je předpoklad společného bydliště. Takže to vyjde nastejno.
Uvidíme, jak dopadne jednání na městech a v parlamentu či kde všude se to má projednávat. V každém případě se musí udělat něco, aby mladý člověk při dovršení osmnácti let nedostal lejstro o dluhu ve výši stovek tisíc. A priori, když o něm nic netušil.