Každý musí nakupovat, a to od předmětů denní potřeby, jako je jídlo, drogerie, až po domácí spotřebiče, oblečení, vybavení domu. Spektrum toho, za co lidé utrácí, je skutečně široké. Během posledních pár let ale rapidně stoupá počet poskytnutých úvěrů, půjček a hypoték, které lidé nezvládají splácet.


Kdy si nepůjčovat?

Spousta lidí vydělává málo peněz, a s tím málem ani neumí efektivně hospodařit. Je třeba si uvědomit, že ne všechno, co chcete, můžete a musíte mít hned. Potřebujete pračku nebo lednici? Nemusíte si hned brát splátky, snažte se každý měsíc oddělat bokem určitou částku, a za pár měsíců můžete mít spotřebič i bez splátek. Někteří namítnou, že to s nízkým příjmem nejde. Tady nastává zásadní problém.

Pokud máte málo peněz, a začnete si půjčovat, budete splácet vyšší částky, až vás najednou napadne, že si můžete na půjčku vzít další půjčku. A to je začátek konce.

Zvyšte příjmy
Pokud vám to okolnosti jenom trochu dovolují, změňte práci. Snažte se vydělávat víc, než vyděláváte. Snižte svůj standard. Nechoďte do hospod a restaurací pravidelně, ale jen občas. Nenakupujte vše, co chcete, ale jen to, co skutečně potřebujete. Omezte alkohol, cigarety, výlety. Na nějakou dobu to bude těžké, ale uvidíte, kolik peněz tím lze ušetřit.

Kdy si půjčit?
Vyděláváte dostatek peněz, nemáte žádné závazky, a potřebujete koupit něco důležitého? Tím důležitého není myšlena nová televize nebo lednice. Na to si můžete našetřit. Mluvíme spíše o lécích, které neproplácí pojišťovna, a o podobných záležitostech. Pokud si peníze rozhodnete půjčit, je třeba vše pečlivě zvážit a promyslet.

Budete schopni splácet delší dobu? Máte už nějaké závazky, které splácíte? Pokud už půjčku máte, je nejlepší si další nebrat. Rovněž pečlivě zvažte poskytovatele úvěru. Není dobré vzít si úvěr od nebankovní firmy, která vám může způsobit pěkné potíže.