Pokud hodláme oplotit náš pozemek, je vhodné zamyslet se nad materiálem, který budeme používat. Mezi ty nejběžnější patří dřevo a drátěné pletivo. Má to své důvody, především jejich snadno stavbu i následnou údržbu a odolnost.
Je ale fakt, že je nutné je k něčemu ukotvit. Tento fakt představuje jednu z jejich nevýhod. Počet těsnot nutných ukotvení závisí především na délce jednotlivých stran. Pokud není příliš velká, stačí pouze v rozích. Ovšem pokud máte pozemek na jedné straně dlouhý, je nutné počítat s více ukotveními. Zapomínat nesmíme samozřejmě ani na branky či jiné vchody.
Otázkou však zůstává, co k tomuto účelu použít. Nejběžněji se používají u pletiva železné trubky a u dřeva betonové sloupky. Tento výběr je dán především vlastnostmi obou materiálů, stejně jako jednoduchostí jejich výstavby i uchycení.
Železné trubky bývají obvykle duté, často s plastovým krytem v horní části, aby do ní nepršelo. Pletivo lze kolem ní jednoduše obtočit. Vydrží velmi dlouho a je poměrně odolná vůči počasí. Má však i své nevýhody. Tou hlavní je fakt, že vrchní kryt obvykle nevydrží dlouho a i vnitřní strana je vystavena působení deště. Dále musíme počítat s tím, že po čase se na ní začne objevovat rez. Je tedy nutné ji pravidelně natírat ochranným nátěrem.
Betonové sloupky na plot Montáž MPC mají poněkud jiné vlastnosti. Většinou mají typický čtverhranný tvar, který by pro obtočení pletivem nebyl zrovna vhodný, i když jej lze samozřejmě takto použít.
Na druhou stranu, pojďme se podívat, jak je uchycen dřevěný plot. Obvykle jsou zde dvě dlouhá horizontální prkna, připojená pomocí kovové svorky obvykle právě k betonovému sloupku. A k těmto horizontálně položeným prknům jsou přibita kratší, vertikálně umístěná. Jejich rozteč závisí na vkusu majitele a na tom, nakolik jej chce mít průhledný.
Jsou zde ale i nějaké nevýhody? Popravdě, ano. Především jejich výstavba je poněkud finančně náročnější, než u dříve zmíněných kovových trubek. Také je zde fakt, že jeho údržba je složitější, neboť zdaleka nestačí pouze nátěr, nýbrž je potřeba poškozené části opět vybetonovat.
Jejich počet závisí především na délce oněch horizontálních prken, je tedy místo od místa velmi variabilní. Záleží pouze na vás, jakou délku pro kterou část vašeho pozemku zvolíte. Mějte však na paměti, že i zde je lepší si vše několikrát přeměřit, než potom litovat. Koneckonců, nejedná se o zanedbatelnou částku.