Laminovaná dřevotříska
Využívá se nejčastěji a také se s ní setkáte kromě profesionálních specializovaných obchodů i v hobby marketech. Jde o lisovanou dřevotřísku s laminátovým povrchem s přední zaoblenou hranou. Podobným způsobem se vyrábí i laminátové parapety. Její předností je poměrně dobrá tepelná odolnost a především příznivá cena. Vyrábí se ve standardních tloušťkách 38 mm, a to v mnoha desítkách dekorů a barevných odstínů, napodobujících kresbu dřeva, kámen, keramiku, mozaiku atd. Tento materiál je možné v menších tloušťkách použít také jako obkladovou desku namísto klasického keramického obkladu.
Masiv
O třídu vyšší typ kuchyňské pracovní desky na míru je z dřevěného masivu. Výchozím materiálem je vždy velmi tvrdé kvalitní proschlé dřevo, obvykle buk, habr, bříza nebo dub. Vyrobená deska je pak mořena a ošetřena speciálními oleji, jednotlivé kusy dřeva se lepí lepidly a klihy na přírodní bázi. Desky mohou být pouze opatřeny ochranným nátěrem přírodního oleje, anebo lakovány epoxidovou pryskyřicí.
Nevýhodou masivu je vyšší míra rizika poškrábání nebo poškození při práci v kuchyni, navíc se na desku nesmí pokládat horké nádobí.
Keramika
Keramické desky se vyrábí z přírodních materiálů, mají dobrou odolnost vůči teplu, můžete na ně pokládat horké hrnce, aniž byste povrch poškodili. Velmi dobře se udržují v čistotě, jejich povrch je odolný vůči vodě a vlhkosti, je velmi tvrdý a kompaktní a vzhledově velice atraktivní.
Přírodní žulový monolit
Žulové desky jsou nadčasové, mají velmi dlouhou životnost, snadno se udržují, ale je nutné je dvakrát do roka impregnovat speciální pastou. Výhodou je, že je prakticky vůbec nelze poškrábat ani jinak poškodit. Na první pohled vytváří dojem luxusní kuchyně, tomu však také odpovídá cena, která může překročit několik desítek korun. Žulové desky vás však s největší pravděpodobností přežijí.