Jakmile venkovní teploty nemilosrdně klesnou pod deset až patnáct stupňů, nastává ten správný čas pro uložení bazénu k zimnímu spánku. Noční teploty budou dosahovat ještě nižších čísel, takže voda se v takovém počasí poměrně rychle ochladí a odradí od koupání i větší otužilce. Jakmile tedy nastane doba, kdy se rozhodnete, že koupání v tomto roce dáte definitivně sbohem, měli byste přistoupit k zazimování bazénu.
Na internetu najdete celou řadu návodů, jak v takovém případě postupovat, a co všechno musíte udělat. Principem celé akce je v zásadě to, abyste alespoň část objemu vody v nádrži uchovali přes zimu do další sezóny a zabránili poškození nádrže i jiných částí bazénových technologií vlivem nízkých teplot.
V každém případě, to první, co budete muset zajistit, bude kvalita vody. Ta by měla být ve všech parametrech vyhovující stejně jako v průběhu koupací sezóny. Konkrétně to znamená, že by neměla obsahovat žádné nežádoucí znečištění v podobě mikroorganismů, zákalu, inkrustace, filmu na hladině anebo makroskopických nečistot. Hodnoty pH i koncentrace aktivní látky ve vodě by měly být v naprostém pořádku. To je důležité proto, aby se vám podařilo vodu do další koupací sezóny uchovat v tom nejlepším stavu, abyste ji posléze mohli zase využívat. Jakmile tedy zajistíte tu nejlepší kvalitu vody, měli byste snížit její hladinu pod vstup do filtrace a do vody nalít zazimovač – speciální přípravek, který umožní udržet tuto kvalitu až do dalšího koupání.
Poté nastává druhá část přípravy na zimu, která zahrnuje napnutí dilatačních plováků a posléze i krycí plachty. Tu upevněte opravdu důkladně tak, aby nehrozilo její odfouknutí silnými větry. Zapomenout ovšem nesmíte ani na vymytí a důkladné vysušení veškerého bazénového příslušenství včetně filtrace a filtračního materiálu a jejich uskladnění, abyste je příští rok našli jako nové.