Ano, mluvíme o japonských zahradách. Bývají to skutečné klenoty mezi zahradami. Jsou pro ně typické bonsaje, javory, sekury, azalky, bambus. Rostliny doplňují prvky vytvářené vodou, pískem a kamenem. Provází nás po nich pečlivě upravené cestičky s v můstky.
okrasná zahrada 
Mistři z Japonska
Japonské zahrady se začaly vytvářet již v 6. století. Japonci zdokonalili styl, který pocházel z Číny. První z těchto zahrad byly ve městě Kjóto. Pak se začaly šířit po celém Japonsku. Důležitým obdobím pro ně byl středověk. Jejich tvůrci je začali rozdělovat do několika skupin podle toho, k jakému účelu byly vytvářeny, kteří lidé a jakým způsobem v nich odpočívali. Jsou to zahrada čajová, suchá, meditační, rezidenční a parkové. Svůj význam zde má každý prvek, každý detail. Třeba větvička, kámen či pískové pole. Umění je vytvářet vychází z hluboké filozofie. Nejlépe ho ovládají mistři zahradníci z Japonska, ale zahrady v tomto stylu jsou k vidění prakticky po celém světě.
Zahrada nebo koutek
Zahradu je možné vytvořit jako japonskou celou. Nebo tomuto stylu věnovat jen určitou část jejího pozemku. Vybudování takové zahrady je náročné. Nejlepší je ponechat tuto práci profesionálním zahradníkům. Pokud to přesto chceme zkusit sami, měli bychom se nejdříve pečlivě věnovat teoretické přípravě, zjistit si o ní co nejvíce. Znát dobře použití jejích hlavních prvků.
stromeček v květináči 
Rostliny
·        na záhony a k cestičkám se dávají sekury, azalky,  javory a bambus
·        do nádob i záhonů bonsaje
·        do vody lekníny a kosatce
 
Podle japonských mistrů příliš barev v zahradě působí disharmonicky až chaoticky, proto to s barevností nepřehánějí.
 
Voda
Na tu určitě nezapomínáme! Je mnoho možností, jak ji použít. Vytváří se potoky, vodopády nebo jezírka. Ta se mohou stát domovem kaprů koi.
 
Kameny, štěrk a vlnky z písku
Těchto prvků se nejvíce využívá v suchých zahradách. Tam, kde není možné použít vodu. Místa s uhrabaným štěrkem a poskládanými oblázky a pečlivě upravená bílá písečná pole vytváří symbolicky vodní plochu. Velké kameny zase představují hory nebo také vodopády. Ploché se využívají k tvorbě cestiček.