Lidstvo odjakživa doprovázely různémýty a pověry. Nejinak je tomu i u výchovy dětí. Také jste už někdy zaslechli pověru o tom, že se nemají dětem stříhat vlásky do jednoho roku věku?
– Prý to dítěti zkrátí rozum.
Podobný nesmysl se tradoval i o dětských nehtech. Neměly by se odstříhávat, ale jen okusovat.
– Pokud se malému dítěti odstřihnou, tak už nikdy nenarostou.
Představa rodiny, jejíž členové ohlodávají miminku prstíky, se zdá naprosto šílenou. Alespoň pro většinu rodičů, u kterých asi následující věta vyvolá záchvat smíchu.
· S uvedenými nesmysly se prý v poradnách pro děti stále lékaři setkávají.
Čím to je, že se zdravý rozum nechá zastínit a vyplodí takový nesmysl. Vysvětlení je jednoduché. V tomto moudrost našich předků tak trochu šlápla vedle. A tak se podobné nesmysly přenášely na další a další generace. Každý si jistě pamatuje, že v dětství věřil dospělému naprosto vše. A i když se v dospělosti některým podobným mýtům přirozeně brání, jsou prostě hluboko pod kůží, a nakonec se stejně dostanou na povrch.
S problémem pomůže Kolpingova rodina
Dítě si mnoho pamatuje. Své by o tom určitě mohli vyprávět rodiče, kteří si dítě adoptovali.I přesto, že mohlo být ještě velmi malé, může si z biologické rodiny přinést některé negativní prožitky, které pak spojí s tou současnou. A problém je na světě. Jak se tedy zachovat?
· Kdy říci dítěti pravdu o jeho původu.
· A je to vůbec řešením?
Pro tyto situace nabízí pomoc organizace, která se rodinnými vztahy zabývá. Zejména v rodinách, které děti adoptovaly. Takovou organizací je Kolpingova rodina Smečno, která vypracovala projekt s názvem – Vzdělávání a podpora osvojitelských a pěstounských rodin. Poskytuje podporu od prvního okamžiku, kdy rodina začne teprve uvažovat o osvojení nebo adopci. Je to organizace, která si vytkla za cíl obhájit smysl rodiny.